Sauna Tarihi

Sanua kelimesi “Banyo” ve “Banyo Evi ” anlamına gelir ve Fin ce kökenli bir kelimedir.

Sauna bir ter banyosudur.Saunanın tarihi M.Ö. ilk yy lara kadar dayanmakta ve 5000 yıldan fazla bir geçmişe sahip olduğuna inanılmaktadır.

Sauna ilk önce Fin kültüründe görülmüş daha sonra Finlandiya ile ticaret yapan Avrupa ülkelerine ve daha sonrada zamanla tüm dünyaya yayılmıştır.

Sauna temel olarak bir ısı kaynağı vasıtası ile ısınan taşların bir odayı ısıtmasıdır.Ortaçağ da bulaşıcı hastalıkların ve vebanın Avrupayı kasıp kavurduğu günlerde bile Finliler saunanın keyfini çıkartıyor ve temiz,dinç ve daha sağlıklı yaşıyorlardı.

19. yy da tüm Avrupayı etkisi altına alan sosyalizm saunayı Finlandiya nın milli sembolü haline getirmiştir.İlk elektrikli sauna sobasının yapılması ile Avrupada sauna sobası üretimi hızlanmış ve II.Dünya savaşı ile sauna Dünya nın her yerinde tanınmasını sağlamıştır.

20.yy da Finliler sauna ve sauna sobaları ticaretini yapmaya başlamış ve sauna sektöründe çok önemli bir konuma ulaşmışlardır. Bugün Finlandiya daki evlerin %90 nında sauna bulunmakta ve bu ülkedeki hayat yaşı ortalamasının 85-90 olması (Türkiye de %50-55) yaygın ve düzenli sauna kullanımına bağlanmaktadır.

Finlilerin günlük yaşamlarının önemli bir parçası olan sauna kültürü günümüzde tüm Dünya da yaygınlaşmıştır.